Şu anki genç nüfus, tükettikleri yiyecek ve içeceklerden ötürü yaşlarından daha büyük gözüken bir nesil oluyor. Sadece bedensel değil ruhsal olarak da etki ediyor ve kimi zaman hayata karşı bakış açıları duruşları onlar için bir anlam ifade etmiyor.😞

Gençler geleceğimizin mimarisi olacak, belki de birçok hayırlı şeylere vesile olacak kişiler. Bu kişilerin bu şekilde yaşam sürdürmeleri hem kendilerine hem de topluma bir fayda oluşturmuyor.😕 Ebeveynler, çocuklarını düzenli ve sağlıklı beslenmeyle ilgili bilgilendirmeli ve hem kendileri hem çocukları bu yaşama beraber ayak uydurmalıdırlar.

Bir Müslüman; araştırmacı, sorgulayıcı olmalı. Ben ne yiyorum? Yediğimin içinde ne var? Vücuduma ne katkı sağlar? diye ilk önce okuyup öğrenmemiz lazım.😌

Peki siz bunları biliyor muydunuz?👀

  1. Beyaz Ekmek 🚫

Beyaz un rafine şekerler gibi işlenmiş karbonhidratlar çok kısacık bir sindirim sürecine katılıp hızlıca kana karışıyor veya yağ olarak vücutta birikiyor. Beyaz un ve nişasta içeren ürünler kan şekerinin hızlı yükselip hızlı düşmesine ve çabuk acıkmasına neden olur. Protein ve sağlıklı karbonhidratlar ise vücutta yavaş yavaş sindiriliyor. Sindirilirken ayrıca bir enerji harcıyor ve insülin hormonu hızlı yükselmediği için de vücutta yağ depolanmasına sebep olmuyor.

Ümmü Eymen Radıyallahu Anha anlatıyor: Kendisi bir unu eleyip ondan Efendimiz için ekmek yapmıştır. Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem “Bu nedir?” diye sormuş. Ümmü Eymen ise “Bu bizim diyarda yaptığımız bir yiyecektir. Ben ondan sizin için bir ekmek yapmak arzu ettim.” deyince Aleyhisselatu vesselam da şu eleyip ayırdığın kepeği de una geri kat sonra yoğur ve ekmek yap buyurmuştur. ( kütüb-i Sitte muhtasarı -hadis no 5167)

Ebu Hazım radıyallahu anh anlatıyor: Sehl İbni Sa’d Radıyallahu Anha sordum : Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem hiç kepeksiz has undan yapılmış beyaz ekmek yedi mi?

Bana şu cevabı verdi: Hayır, Resulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem Allah’ın O’nu peygamber olarak gönderdiği günden ölünceye kadar hiç beyaz ekmek görmedi.

Ben tekrar sordum: Elekleriniz var mıydı?

“Hayır!” dedi, Aleyhisselatu vesselam Allah’ın kendisini peygamber olarak gönderdiği günden ölünceye kadar hiç elek görmemiştir. (Buhârî ve Tirmizi)

Bu rivayetten Efendimiz zamanında beyaz undan sakınıldığını anlıyoruz. 👀

🔬Beyaz ekmekle ilgili bir deney: Fransız psikolog Francois Magedie, 1826’da köpekler üzerinde bir deney yapar.  Deneyde bir grup köpeği sadece beyaz ekmek ve su ile diğer gruba ise kara değirmenlerde çekilmiş tam undan yapılmış ekmek ve su ile besler. 50 gün sonra beyaz ekmek ile beslenen köpeklerin öldüğünü ancak tam buğday unu ile beslenen köpeklerin hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdürdüğünü görür. Hz. Peygamberin sallallahu aleyhi ve sellem asırlar önce unun elenmesini nehyetmesindeki hikmet bugün daha iyi anlaşılmaktadır.

  1. Kızartmalardan Vazgeçin 🔥

Kızartmalar yalnızca kilo almanıza sebep olmuyor kızartma işlemi sırasında “akrilamid” denen ve “potansiyel kanserojen” olarak değerlendirilen maddeler oluşuyor. Kızartma yağları tekrar kullanıldıkça oluşan akrilamid miktarı artıyor. Özellikle de ev dışında yediğimiz kızartmalardan hiçbirinin yağı ilk kez kullanılmıyor. Bu kanserojen madde, o yağlar da gitgide artarak birikiyor ve bu maddeye yüksek oranda maruz kalıyoruz. Kızartma 🍟, balık 🐟, et🐑, tavuk🐓 ve diğer tüm besinlere yapılan en büyük haksızlıktır, kızartma yöntemi.

  1. Su İçin 💧

Dünyaca ünlü, su hakkında muhteşem buluşları olan, İranlı bilim adamı Dr. Fereydoon Batmanghelidj; vücudumuzun su ihtiyacı ile ile ilgili şunları söylüyor: “Normal Vücut ağırlığına sahip herkes her gün en az 2 litre su içmek zorunda. Artı her kilo için 30 ml. su gerekiyor. 100 kiloya erişmiş bir kimse için bu miktar 3 litre daha fazladır. Sabah kalkar kalkmaz susuzluk hissedilsin hissedilmesin oturarak en az 2 bardak su içilmesi şart.”

Vücudumuzun su miktarının yeterli olup olmadığını anlamanın en etkili yolu idrarın rengidir. Açık renkli idrar su ihtiyacını doğru karşıladığını gösterir. Eğer idrarınız koyu renkli ise bu yeterince su almıyorsunuz demektir.  Bu birçok hastalıkla karşı karşıya kalmak üzere olduğumuz anlamına gelir. Çocukluk yıllarında susuzluk astıma neden olabilirken ileriki yıllarda genetik yapıyı bozabilir ve bağışıklık sistemi hastalıklarından hatta kansere yol açabilir. Görüleceği üzere su hayatın ve sağlıklı yaşamın temel kaynağıdır. Günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir.

  1. Fast Food 🍔

Orta düzeyde yenen bir öğünün enerji miktarı 400 ile 1500 kalori arasında değişiyor. Fast food ürünlerindeki yağın çoğu hayvansal kaynaklı olup bu ürünlerin sodyum ve özellikle doymuş yağ miktarı diğer besin öğelerine göre daha fazladır. Bu durum kalp hastalıkları ve kanser olmak üzere diğer birçok kronik hastalık için risk oluşturmaktadır. Yine beslenmedeki posa ve lif içeriğinin yetersizliği bağırsak kanserinin riskini arttıran önemli faktörlerdendir. Nefs için yenen her bir yiyeceğin yağ birikiminden başka bir şey olmadığı gözler önünde.

  1. Spor ⛹⛹⛹🏀

Bir yetişkinin günde en az 30 dakika hareket etmesi gerekiyor. Yürüyüş olur, yüzme olur, pilates olur, fitness olur, YouTube egzersizler olur ne isterseniz! Amaç sağlıklı bir beslenme düzeninin yanı sıra güzel bir spor disiplini oluşturulması. Düzenli egzersizin stres seviyesini düşürdüğü yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Düzenli spor yapmanın bağışıklık sisteminin de olumlu yönde etkilediği araştırmalarda bulunmuştur.  

Hepsi ve daha fazlası için hareket edin. 💃

Kalori değil porsiyon sayın.🍜

Kaloriye değil besin içeriklerine ve yiyecek kalitesine önem verin.🍍🍒

Sağlıklı yaşama adım atmanın zamanı gelmedi mi �👣

Hz. Ali (R.A) diyor ki: “Gençliğinizin değerini yaşlanmadan önce, sağlığınızın değerini hastalanmadan önce bilin.” ⏳